Szafka narożna i jej praktyczne wykorzystanie

24.09.2019

Kilka słów o jednym z najbardziej niewdzięcznych miejsc w kuchni, czyli o szafce narożnej. W opcji z półkami jest ona mało praktyczna ze względu na trudny dostęp. W głębi takiej szafki najlepiej trzymać rzeczy, z których nie będziemy musieli zbyt często korzystać. W przeciwnym wypadku musimy się liczyć z częstym wyjmowaniem wszystkiego co mamy ustawione bezpośrednio za frontem.


Na szczęście producenci wyposażenia dodatkowego pomyśleli o tym i mają w swojej ofercie rozwiązania, dzięki którym szafka rogowa zyskuje na praktyczności. Aktualnie jednym z najczęściej wybieranych mechanizmów jest Le Mans  (z filmu poniżej dowiecie się między innymi skąd ta nazwa) nazywany potocznie nerką. Są to dwie półki o obłych kształtach, które bezkolizyjnie i ,co najważniejsze, w pełni wysuwamy z szafki. Dzięki temu mamy swobodny dostęp do całej zawartości szafki.

Innym rozwiązaniem jest Magic Corner czyli prostokątne kosze, które w zależności od modelu wysuwamy z szafki częściowo lub w pełni.


Naszym zdaniem praktyczniejszym rozwiązaniem jest Le Mans, ponieważ dzięki obłym kształtom jest bardziej ustawny, zwłaszcza jeśli na półkach mechanizmu będziemy przechowywać garnki i patelnie. Magic Corner sprawdzi się lepiej do przechowywania pojemników lub "kanciastych" sprzętów.


Na rynku dostępne są jeszcze inne rozwiązania do szafek narożnych typu 1/2 lub 3/4 koła. Nie są to jednak mechanizmy często wybierane przez klientów ze względu na najsłabsze wykorzystanie przestrzeni w szafce. Ta grupa mechanizmów tylko w niewielkim stopniu wyjeżdża na zewnątrz szafki i na tle pozostałych zapewnia najmniejszy komfort użytkowania.


Podsumowując jeśli zastanawiacie się czy warto zainwestować w mechanizm do szafki narożnej  to mówimy zdecydowane TAK!!! Wybór konkretnego mechanizmu uzależniony jest od rzeczy jakie mają być w tej szafce przechowywane i od budżetu jaki chcemy przeznaczyć. Koszt takiej inwestycji jest stosunkowo niski w porównaniu do wygody codziennego użytkowania jaką dzięki niemu zyskujemy.


Wskazówka:

Jeśli układ waszej kuchni przewiduje meble w rogu, warto rozplanować szafki w taki sposób, żeby front szafki narożnej miał 60 cm. Zapewni to najlepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni i największy dostęp do rogu.

Image title

Źródło zdjęcia: Katalog PEKA edycja 2019/2020